İçeriğe geç

Denge (Roman)

Döngü Evreni toplam 5 romandan oluşuyor. Döngü Üçlemesi (Göklerden Gelen Umut, Kutlu Kanatlar Altında, Yuvada Yeşeren Yaşam) tüm destanın ana sütunu gibi ortada durmakta. Üçlemenin iki yıl öncesine giden ve bize Tuna ile Esra’yı tanıtan “Evrenin Eşiğinde” isimli roman serinin 4. romanıdır. Döngü Üçlemesi’nin sonundan devam ederek hikayeyi bitiren 5. romanın adı ise Denge’dir. Denge’nin yazımı devam ediyor.

Aşağıdaki kısa metin, Denge romanından bir bölümdür; bir dostun diğerinin ardından yazdığı bu sözler, zamanı ve mekanı aşan bir sevginin buruk ifadesidir.

*** Denge, Bölüm 4, Sayfa 56 ***

Seninle okyanusun engin maviliğinde sürüklenen küçük adalardık. Birbirinin doğasını ve iklimini bilen, ayazına ve güneşine an be an şahit olan, her kıyısının sesini tanıyan iki ıssız ada misali bir ömür yan yana akıp gittik.

Aynı kara parçasından kopmuş olsak da yuvamız, yönümüz ve menzilimiz aynı olsa da büyük bir ustalıkla mesafemizi hep koruduk. Yine de fırtına beni vursa da biliyordum ki sen de üşüyordun. Dalgalar yüzünü dövdüğü an biliyordun ki incinen bir tek sen değildin. Birbirinin dehşetine, lanetine ve şeytanlarına alışkın düşmanlar misali varlığımızda huzur buluyor, hatta sonsuz yalnızlığımızı yüzümüzü okşayan aynı dalgalarda, tenimizi avutan aynı yağmurlarda gideriyorduk. 

Nefretimiz de sevgimiz de birdi. Şefkatimiz de hırçınlığımızda birbirini tamamlıyordu. Ne uzak ne yakındık ne tanıdık ne düşman; parçalanıp derinlere batmadan yaşayıp gidebilmek için inatla ve ısrarla kucaklaşmıyorduk. Sen de ben de biliyordum, giderek aşındığımızı ve bir gün eriyip hiçliğe savrulacağımızı. Geride bıraktığımız parçalar okyanusun yüzünden gözyaşı gibi hiçliğe akarken, sormaya, kavuşmaya ve sarılıp birbirine tutunmaya korkuyorduk. 

İşte böyle: Ne dostumsun benim ne de düşmanım. Ne bir meleksin ne de bir şeytan, hatta belki aynadaki aksimsin, bakmaya ve görmeye pek tahammül edemediğim.

Hepsinden çok ve öte, sen benim şahidimsin!

Varamazsam menzilime,

can kıyılara ve ufuksuz diyarlara;

beni hatırla ve benden bahset!

De ki “O tek başına okyanusu aşmak için cesurca yol aldı. Okyanusu aşamadı fakat şimdi her bir parçasıyla okyanusa karıştı.” 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: